Chůze

Chůze je každodenní základ nás všech. Málokdy jí bereme jako něco náročného, pokud se ale posnažíte, může se chůze stát náročnou disciplínou. Pokud začínáte, při chůzi obvykle nedosáhnete tak vysoké tepové frekvence jako při běhu a obvykle i déle vydržíte.

Největší rychlost chůze byla naměřena 15,6km/h[1] (někdo má problém dosáhnout této rychlosti i při běhu). Obvyklá rychlost chůze je 5-7km/h, ale tréninkem můžete dosáhnout i 8km/h až 9km/h. Při této rychlosti už není problém dosáhnout vyšší tepové frekvence, než při běhu.

Pokud je Vaším cílem zvyšování kondice, lze bez problémů chodit i se zátěžovou vestou (osobně chodím až se 16kg navíc).

Obrovskou nevýhodou chůze je nízká rychlost. Pro někoho, kdo chce maximálně ušetřit čas není chůze vhodná, protože na stejné trase strávíte více času a spálíte přibližně stejné množství kalorií.

Běh

Pro někoho noční můra, pro někoho relax, pro někoho nástroj k hubnutí. Řiďte se heslem "Trénink dělá mistra". U běhu toto rozhodně platí. Pokud s během začínáte, nečekejte hned zázraky. Třeba ani nedoběhnete od školky k vietnamské večerce. Pokud vydržíte a nebudete běhat rekreačně, očekávejte výrazné zlepšení už po měsíci.

Moje osobní zkušenost je, že na začátku můžete mít při rychlosti 9km/h na 5km průměrnou tepovku i 160 a budete lapat po dechu. Po dvou měsících při 11km/h už jen 145 a běh si relativně užijete. Ze začátku je progress obrovský i když běháte krátké trasy. Později už se zlepšíte jen na delších trasách, nebo intervalovým tréninkem.

Zdroje

[1] Wikipedia